بستن
Owls CMS
براي سي تي اسكن چه بايد انجام داد

براي سي تي اسكن چه بايد انجام داد

CT هیچ دردی ندارد. در سی تی مارپیچی، فرد باید تا زمانی كه لازم است دراز بكشد و برای هر آزمون، آمادگی لازم به آن آزمون داشته باشد. ممكن است از شما درخواست شود تا این كه ماده كنتراست ، برای تشخیص بهتر  در مورد معده ، روده كوچك و یا كولون استفاده كنید.
بعضی از بیماران فكر می كنند كه طعم ماده كنتراست خیلی بد است اما می توان به آسانی آن را تحمل كرد. اگر آزمون از روده بزرگ باشد، ماده كنتراست از طریق تنقیه وارد روده می شود. شما در طی آزمایش احساس پری شكم دارید و ممكن است احساس كنید كه مایع از بدن شما خارج می شود، كه هر چه آزمایش سریع تر انجام شود، بیمار راحت تر خواهد بود. برای رگ های خونی و كلیه ها آزمون رایج تزریق ماده حاجب از طریق سیاهرگ ها است. كه بافت نرمال و یا غیر نرمال در ارگان هایی شبیه كبد و طحال و ... تشخیص داده می شود.  بعضی از بیماران گرمای زیادی در بدن خود احساس می كنند و یا ممكن است كه طعم فلز در پشت دهان خود احساس كنند كه معمولا یك یا دو دقیقه بعد از بین می رود. بعضی از افراد احساس گزش دارند، اگر انها احساس گزش و یا ورم های گوچك بر روی پوستشان داشتند، می توانند با دارو معالجه شوند. كه می تواند علت استعمال ماده كنتراست خاصی باشد و نیاز به درمان فوری دارد. بنابراین اگر شما این علائم را داشتید سریعاً تكنولوژیست را با خبر سازید. البته در موارد كنتراست جدید این تاثیرات زیان آور به حداقل رسیده است. در طی اسكن، شما در اتاق خواهید ماند البته، تكنولوژیست می تواند شما را ببیند و صحبت هایتان را بشنود و با شما صحبت كند. برای اطفال، پدر و مادر می توانند همراه بیمار در اتاق بمانند تا ترس كودك را كاهش دهند، اما استفاده از محافظ سربی، برای جلوگیری از پرتوگیری این افراد، لازم است.
شما باید لباس های راحت، گشاد و مناسب بپوشید، اشیاء فلزی می تواند در تصویر تاثیر بگذارد. بنابراین باید لباس زیپ دار و گیره دار را درآورید. ممكن است از شما درخواست شود كه سنجاق سر، جواهرات، عینك، سمعك و دندان مصنوعی و هر چیزی را كه در قسمت مورد نظر قرار دارد، در آورید. هم چنین ممكن است از شما درخواست شود كه برای یك یا چند ساعت قبل از آزمایش از خوردن و آشامیدن خوداری كنید. زنان باردار حتماً باید قبل از آزمایش پزشك یا تكنسین رادیولوژی  را آگاه سازند.   
در موارد با تزریق بیماران گرامی سعی بر این داشته تا کلیه آمادگی های معمول به آزمون مورد نظر را از جمله آزمایش کراتین خون, مصرف داروهای خاص, مدت زمان ناشتا بودن قبل از انجام کار را از پرسنل پذیرش و وقت دهی پرسیده و دقیقاٌ به آن عمل کنند تا مشکلی برای انجام سی تی اسکن مورد نظر نداشته باشند.    

همه چیز درباره ویروس کرونا COVID-19جهت اطلاعات بیشتر درباره این ویروس می توانید از بخش اخبار و مقالات مرکز استفاده نمایید.

اینجا بیشتر بخوانید