بستن
Owls CMS

مدیریت اخبار

آخرین اخبار پزشکی | درمان | سلامت و اطلاعیه های مهم حوزه پزشکی در بخش اخبار و مقالات منتشر می یابد.

Post Thumbnail

خطاهای پزشکی در سایه بسیاری از کمبودها

به گزارش اداره کل روابط عمومی،حسین رضازاده درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  به آمار اشتباهات پزشکی اشاره کرد و گفت:  بر اساس آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور، سال گذشته حدود ۱۷تا ۱۸ هزار مورد شکایت در این زمینه مطرح شده که ۵۰ درصد آنها در دادسراهای نظام پزشکی مورد بررسی قرار گرفته است؛ از سوی دیگر تنها در سال 1396، برای 2هزار و 746 پرونده ارجاعی به پزشکی قانونی، قصور پزشکی محرز شد، این وضعیت در حالی است که 51درصد پرونده‌های خطای پزشکی مربوط به تهران بوده که ۴۰ درصد قصور‌ها محرز می‌شود و ۶۰ درصد پرونده‌ها هم تبرئه می‌شوند.
 

نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی افزود: افزایش اتفاقات ناگوار پزشکی مدتی است که سرتیتر رسانه ها قرار گرفته است؛ این کوتاهی همه بر عهده پزشک نیست گاهی این اشتباهات در سایه کمبود امکانات پزشکی رخ می دهد ولی نباید به پای پزشک نوشته شود.


نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: گاهی اوقات امضاء رضایت نامه قبل از درمان توسط بیمار در رسانه ها یا در بین بسیاری از مردم به عنوان خلاء قانونی یاد می شود؛ اما ماجرا قصه دیگری است بارها و بارها این موضوع تکرار شده است که هر اتفاقی که در حین درمان پیش میاید براساس امضاء و رضایت نامه برعهده بیمار است  و هیچ اعتراضی ندارند ؛ و پرسنل بیمارستان براساس همان رضایت نامه  خطاها را برگردن نمی گیرند؛ پس از کش و قوس بسیار پزشک خاطی هم تبرئه می شود تمام این فرضیات را نمی توانیم خلاء قانونی یاد کنیم؛ در اشتباهات پزشکی دلایل متعددی از جمله علم پزشک، کمبود امکانات، نوع بیماری شخص و بسیاری از عوامل دیگر دخیل هستند، اگر خطا از طرف پزشک باشد باید دیه را پرداخت کنند و هیچ فرقی با افراد خاطی دیگر ندارند.

وی در ادامه تصریح کرد:  امضاء قبل از درمان از نظر حقوقی باید اجرا شود بیمار باید قبل از درمان رضایت نامه را امضا کند؛ گاهی اوقات حساسیتهایی بعد از درمان به سراغ بیمار می آید در همه  موارد عنوان شده نباید مقصر اصلی را پزشکان بدانیم.

تقاضای 60 درصدی برای صندلی پزشکی دلیلی بر رشد خطای پزشکی

برای کاهش خطای پزشکی باید  ابتدا از جامعه پزشکی شروع کنیم؛ نمی توانیم پزشکان را زیر سئوال ببریم چرا که در طول تاریخ پزشکان بی بدلیلی همچون دکتر قریب، دکترسلیمی و سمیعی  و بسیاری از پزشکان دیگر ثابت  کرده اند این جامعه سفید پوش  بسیاری از فداکاری ها را در مقابل هموطنان خود داشته و دارند، تلاش بسیاری  برای سلامت مردم کرده اند؛ با تمام این تعاریف نباید شرایط جامعه را هم فراموش کنیم ازبیکاری تا  تقاضای 60 درصدی برای صندلی پزشکی در کنکور بدون در نظر گرفتن علاقه و استعداد دانش آموزان به تبع علاقه اطرافیان و بازار کار دلیلی بر تقاضای بسیار برای رشته پزشکی شده است و این هم خود دلیلی دیگری بر رشد خطاهای پزشکی در جامعه  امروزی شده است./

انتهای پیام

Post Author
روابط عمومی
مرکز جراحی و کلینیک شبانه روزی سعادت اباد

کلینیک سعادت آباد فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ به عنوان مرکز جراحی محدود آغاز کرد. در سال ۱۳۸۸ مدیران این مجموعه بر آن شدند تا با مبنا قرار دادن استانداردهای جهانی در پزشکی مجموعه ای را فراهم آورندکه یکی از کاملترین و مجهزترین مراکز پزشکی ایران و خاورمیانه باشد. برای رسیدن به این منظور مدیریت و کارشناسان این مجموعه بررسی دقیقی بر نحوه خدمات رسانی مراکز درمانی داخلی و خارجی انجام دادند. در نهایت پس از تحقیق و شناخت نقاط قوت و ضعف سیستم های درمانی مختلف، کلینیک سعادت آباد با روش های نوین علمی و با محوریت ارتقاء کیفیت درمان و بهره گیری از فن آوری ITفعالیت خود را آغاز کرد.


هنوز دیدگاهی وارد نشده است!

دیدگاه خود را ارسال نمایید

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.

همه چیز درباره ویروس کرونا COVID-19جهت اطلاعات بیشتر درباره این ویروس می توانید از بخش اخبار و مقالات مرکز استفاده نمایید.

اینجا بیشتر بخوانید